انواع دوغ ها

دوغ سنتی

دوغ ترکیبی از آب و ماست و طعم دهنده طبیعی می باشد. کیفیت دوغ بستگی به کیفیت شیر اولیه و ماست تولید شده از آن دارد. در دوغ سنتی از شیری استفاده می شود که چربی و پروتئین بیشتری نسبت به سایر شیرها دارد.به علت استفاده گاو از علوفه سبز مزارع برای تولید این نوع شیر، میزان ویتامین A آن بالاتر از معمول بوده و عطر و طعم آن طبیعی تر و بیشتر می باشد.

دوغ خیار

دوغ یک نوشیدنی لبنی بسیار سالم است که می تواند به جای نوشابه های گازدار در سبد غذایی ایرانی قرار بگیرد. یک لیتر از این نوشیدنی مفید میتواند یک چهارم نیاز روزانه به کلسیم و ویتامین های B2 ،B6 ، B12را تامین کند . دوغ به دلیل کلسیم بالا در تقویت استخوان ها موثر است در حالی که نوشابه های گازدار ( تقریبا در همه ی انواع ) به دلیل اینکه حاوی اسید فسفریک هستند که باعث دفع کلسیم از بدن می شوند .

دوغ ترش محلی

این دوغ که مراحل تخمیر طولانی تری را نسبت به ماست و دوغ معمولی دارد ضمن داشتن کلیه خواص ماست و دوغ حاوی باکتری های مفید زیاد تری بوده و نقش بسیار مهمی را در سلامت گوارش و هضم مواد غذایی دارد.عمل تخمیر مناسب در این دوغ موجب تولید ویتامین Bو اسید های آلی مفید و آنتی بیوتیک ها شده که ضمن تغییر فلور میکروبی روده با افزایش فعالیت سیستم ایمنی و دفاعی با انواع ترکیبات سمی سرطان زا و انواع بیماری های عفونی مقابله می کند.

دوغ چیلی

فلفل قرمز یا چیلی به همراه گوجه فرنگی یکی از مهم ترین منبع ویتامین Aدر غذا هستند.علاوه بر آن به دلیل داشتن رادیکال های آزاد در فلفل تند و گوجه همراه با فرآورده تخمیری دوغ که حاوی باکتری های مفید گوارشی هستند مجموعا در جلوگیری از انواع سرطان ها به ویژه سرطان های گوارشی به شدت موثر و مفید می باشد.


صفحه اصلی | آشپزی با هراز | محصولات | تازه ها | تماس با ما | درباره ما

CopyRight BY Hadi Mirzaie 2012